VĪZU NOFORMĒŠANAS NOSACĪJUMI

 

NODERĪGA INFORMĀCIJA CEĻOTĀJIEM

Pase
Dodoties ceļojumā pasei jābūt derīgai ne mazāk kā 6 mēnešus pēc brauciena pēdējās dienas. Pases nozaudēšanas gadījumā atgriešanās apliecību izsniegs tuvākā Latvijas pārstāvniecība, ja tādas nav, tad zvaniet uz Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts tālruni ekstremālām situācijām 29 287 398.

 

Vīza

Šengenas līguma valstu iekšējās robežas var šķērsot jebkurā vietā bez personu robežkontroles, tomēr vienmēr jābūt līdzi pasei. Ja valsts nav noteikusi bezvīzu ieceļošanas kārtību, tad ieceļošanai valstī nepieciešama vīza. Lai iegūtu informāciju par vīzas saņemšanas noteikumiem, savlaicīgi sazinieties ar attiecīgās valsts pārstāvniecību. Nepārsniedziet noteikto uzturēšanās ilgumu valstī, pat ja tajā atļauts ieceļot bez vīzas. Par bezvīzu ieceļošanas kārtību variet lasīt LR Ārlietu ministrijas mājas lapā http://www.mfa.gov.lv.

 

Ceļojuma apdrošināšana

Ceļojuma apdrošināšanas līgumu noslēdz uz noteiktu personu, noteiktu periodu par noteiktu apdrošinājuma summu, kuras apmērus, katram apdrošinātajam riskam norāda polisē. Saskaņā ar šiem noteikumiem tiek garantēta medicīniskā un cita veida palīdzība ārzemēs. Ir medicīnas iestādes, kas nesadarbojas ar apdrošināšanas iestādēm, šādā gadījumā par saņemtajiem pakalpojumiem jāmaksā uz vietas. Lai saņemtu apdrošināšanas atlīdzību, Apdrošinātājam jāiesniedz attiecīgo iestāžu dokumentu oriģinālus, kas apliecina apdrošināšanas gadījuma iestāšanos un zaudējumu apmēru. Iestājoties pēkšņai saslimšanai vai nelaimes gadījumam zvaniet uz norādīto tālruni apdrošināšanas polisē.

 

Ceļošana ar bērniem

Bērns var šķērsot robežu vecāku pavadībā, pilnvarotās personas pavadībā vai viens pats. Ja bērns ceļo kopā ar vecākiem un dati par bērnu ierakstīti vecāku pasēs, tad nepieciešama ceļošanai derīga pase. Ja bērna dati vecāku pasē nav ierakstīti, tad līdzi jāņem arī bērna dzimšanas apliecība vai tās notariāli apstiprināta kopija. Papildus informāciju par nosacījumiem izbraucot uz ārzemēm, Jūs varat iegūt VRS interneta mājas lapā http://www.rs.gov.lv vai zvanot pa tālruni 67075616 uz Valsts Robežsardzi.

 

Ceļošana ar mājdzīvniekiem

Ja ceļojat ar mājdzīvnieku, dzīvnieka pasē jābūt vakcinācijas atzīmēm saskaņā ar attiecīgās valsts noteikumiem ar kuriem variet iepazīties attiecīgās valsts vēstniecībā. Par dzīvnieku pārvadāšanu jāmaksā saskaņā ar katras aviokompānijas noteikumiem. Pasūtot biļetes uz reisu, jāinformē aviokompānija un jāsaņem aviokompānijas piekrišana dzīvnieka pārvadāšanai, jo katrā lidojumā pastāv dzīvnieku skaita ierobežojumi.

 

Reģistrācija lidojumam

Reģistrējoties lidojumam internetā iespējams ietaupīt laiku un naudu. Maksa par reģistrāciju airBaltic lidojumiem internetā ir bezmaksas, bet lidostā par maksu. Sīkāka informācija aviokompānijas mājas lapā.

 

Bagāža
Precīzs reģistrētās bagāžas svars ir norādīts aviobiļetē, rokas bagāžas svars un izmēri katrai aviokompānijai ir atšķirīgi. airBaltic lidojumos par reģistrēto bagāžu tiek piemērota noteikta samaksa. Papildus informāciju par bagāžas pārvadāšanu Jūs atradīsiet http://www.airbaltic.lv/public/bagazas_parvadasana.html. Par katru kilogramu virs pieļaujamās normas jāmaksā papildus. Papildus jāmaksā par nestandarta bagāžu (snovborda dēlis, slēpes, akvalangista aprīkojums). Sākot ar 2006. gada 6. novembri, ES, Norvēģijas, Islandes un Šveices lidostās ir stājušies spēkā noteikumi, kas ierobežo šķidruma apjomu, kādu pasažieri drīkst iznest caur drošības pārbaudes punktiem. Noteikumi attiecas uz visiem pasažieriem, kuri izlido no ES lidostām neatkarīgi no galamērķa. Rokas bagāžā atļautais šķidruma daudzums atsevišķā iepakojumā nedrīkst pārsniegt 100 mililitru tilpumu un tam jābūt ievietotam viena litra tilpuma caurspīdīgā plastmasas iepakojumā ar aizdari; viens iepakojums – vienam pasažierim. Jaunie noteikumi attiecās tikai uz rokas bagāžu. Papildus informācija par jaunajiem drošības noteikumiem Rīgas starptautiskās lidostas interneta mājas lapā http://www.riga-airport.com.

 

Eiropas veselības apdrošināšanas karte

Pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā, visi Latvijas iedzīvotāji, uzturoties kādā ES dalībvalstī, kā arī Norvēģijā, Islandē, Lihtenšteinā vai Šveicē, uzrādot Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK) var saņemt valsts garantēto neatliekamo vai nepieciešamo medicīnisko palīdzību.Lai saņemtu EVAK, vismaz 2 nedēļas pirms plānotā ceļojuma jāpiesakās VOAVA interneta mājas lapā http://www.voava.lv vai zvanot pa bezmaksas tālruni 8001234.

 

Potes un vakcinācija

Rūpējieties par savu veselību un drošību ceļojuma laikā un pirms ceļojuma noskaidrojiet vai ceļamērķis neietilpst augsta riska apgabalā, jo tādā gadījuma nepieciešama vakcinācija. Tā kā katra situācija ir individuāla, tad pirms ceļojuma ieteicams konsultēties ar ārstu – speciālistu Rīgas vakcinācijas kabinetā Klijānu ielā 7. Papildus informācija par ceļotāju veselību un profilakses pasākumiem Vakcinācijas dienesta interneta mājas lapā www.vd.lv un pa tālruni 67379127.

 

Transfērs
Dažas viesnīcas piedāvā bezmaksas transfēru no/uz lidostu. Informācija par to atrodama viesnīcas mājas lapā.

 

Nauda
Ņemiet līdzi gan skaidru naudu, gan norēķinu kartes. Valūtu ieteicams mainīt oficiālos maiņas punktos vai bankās. Viesnīcas parasti lūdz kredītkarti, kā garantu papildus izdevumiem viesnīcā. Uz kartes tiek nobloķēta noteikta naudas summa, kura tiek atbloķēta pēc viesnīcas rēķinu apmaksas izbraucot. Ja esat palicis bez iztikas līdzekļiem, izmantojiet Western Union naudas pārsūtīšanas pakalpojumus Latvijas Pasta interneta mājas lapā http://www2.pasts.lv/lv/privatpersonas/finanses/.

 

Elektrība
Dažādās valstīs atšķirīgs elektrības spriegums un arī kontaktligzdas forma. Lai izmantotu savas elektroierīces, ir vajadzīgs ekektrības pārveidotājs vai arī adapters, kurus variet iegādāties pirms izlidošanas lidostā, vai arī lūgt viesnīcas reģistratūrā.

 

Laika prognoze

Pirms ceļojuma variet apskatīties gaidāmo laika prognozi tuvākajām 10 dienām jebkurā lielākajā pilsētā interneta mājas lapā http//www.gismeteo.ru

 

Ievedamo un izvedamo preču ierobežojumi

Ceļojot pa ES valstīm ir noteiktas atsevišķas preču grupas, kurām ir noteikti pārvietošanas un ievedamo apjomu ierobežojumi. Ievedot akcīzes preces, kas iegādātas brīvā apgrozījumā citā Eiropas Savienības dalībvalstī savam patēriņam un par kurām ir samaksāti visi nodokļi attiecīgajā dalībvalstī, tiek noteikti šādi apjoma ierobežojumi:
Tabakas izstrādājumiem: 800 cigaretes; 400 cigarillas (cigāri, kas katrs sver ne vairāk par 3 gramiem); 200 cigārus;1 kilogramu smēķējamās tabakas.
Dažās Eiropas Savienības dalībvalstīs - Zviedrijā, Dānijā, Īrijā, Somijā, Lielbritānijā, Austrijā, Vācijā – līdz 2009.gada 31.decembrim noteikti ierobežojumi cigarešu ievešanai no jaunajām dalībvalstīm, proti, braucot uz šīm valstīm no Latvijas, atļautais cigarešu ievešanas apjoms ir 200 cigaretes. alkoholiskajiem dzērieniem: 110 litri alus; 90 litri vīna (t.sk. ne vairāk par 60 litriem dzirkstošā vīna) vai pārējo raudzēto dzērienu; 20 litri starpproduktu (vidēji stiprie dzērieni); 10 litri pārējo alkoholisko dzērienu (stiprie dzērieni); kafijai 10 kilogrami; bezalkoholiskiem dzērieniem 110 litri; degvielai – daudzums, kas atrodas Latvijā iebraucoša transportlīdzekļa un motocikla standarta degvielas tvertnē, kā arī pārnēsājamā degvielas tvertnē, kuras tilpums nepārsniedz 10 litrus.